Jak zvolit správnou technologii potisku textu?

Označení firemního textilu, prezentační dárky, týmové oblečení, dárek k narozeninám, oblečení pro partu na dovolenou či vyjádření osobního stylu. To vše jsou místa, kde se hodí použít individuální a originální potisk textilu. 

V současné době existuje několik možností potisku textilu. V tomto článku se zaměříme na ty nejběžněji používané. Seznámíme vás s hlavními výhodami a zároveň ukážeme některá omezení jednotlivých technologií.

Folie

 Běžněji používaný výraz je „ nažehlovačka“. Jedná se o potisk, který je za pomoci tepla a tlaku fixován na textil. 

Tato technologie je vhodná zejména pro jednobarevné nápisy či jednoduché obrázky. Do jednobarevné fólie vyřeže plotr váš nápis či grafiku, zbývající části fólie se vyseparují a finální grafika se pomocí termolisu nažehlí na textil. Fólie je velmi dobře viditelná, textil přes ní neprosvítá a má mnoho barevných variant jako jsou běžné barvy, ale třeba i zlatá, stříbrná či reflexní. 

Sítotisk

  Sítotisk je velmi kvalitní      a odolná tisková technika textilního potisku. Při použití této technologie se barva protlačuje šablonou ze síťoviny přímo na textil a poté se tepelným a UV zářením fixuje. Díky této fixaci získává potisk svou odolnost při praní i běžném (častém) používání. 

Vzhledem k nutnosti výroby šablon je tato technologie zvlášť vhodná pro větší série tisku. Jde nákladově o nejvýhodnější variantu. Při sítotisku je však problematické dosáhnout barevných přechodů, stínů a jiných efektů. Tato technologie je tedy vhodná při vyšším počtu tisknutého textilu a zároveň jednodušší grafiky. 

Transfer

Jedná se o potisk fólie formátu A4 či A3 laserovou tiskárnou, která se následně přenáší na textil a pod tlakem a teplem se fixuje. Na tuto fólii lze tisknout plnobarevné obrázky, fotografie apod. Stejně jako u sítotisku nelze provádět přechody do ztracena, stíny a prolínat obrázek s barvou daného textilu. Tyto fólie bývají nejčastěji ponechávány a nažehlovány v obdélníkových tvarech.

V případě jednodušší realizace, pokud si to budete přát, je možné vám dodat jednotlivé tisky na transferovém papíru a nažehlení motivu můžete zrealizovat sami. 

Přímý digitální tisk

 Přímý digitální potisk je z hlediska grafiky nejflexibilnější, ale i tak má svá určitá omezení. Grafiku tiskneme inkoustovými barvami přímo na textil. Není tedy nijak omezen na počet barev, barevné přechody a různé efekty, a umí tisknout i fotografie. Neumí však velmi výrazné a reflexní barvy. Nevýhodou je, že některé zářivější barvy textilu mohou výjimečně lehce prosvítat skrze inkoustové barvy.

Sublimační potisk

Sublimační potisk využíváme nejčastěji při potisku sportovního oblečení či bezpečnostních vest a textilu z materiálu 100% polyester. Výhodou je vysoká trvanlivost. Tato technologie má však omezené možnosti v potisku. Ideálním je tisk na bílý textil, na světlý textil lze realizovat jen černý potisk či tmavější barvy, na tmavý textil sublimační tisk není možné realizovat vůbec.

Při realizaci vaší zakázky vám rádi pomůžeme zvolit správnou technologii, která bude nejvíce vyhovovat vašim potřebám. 

Scroll to Top